Al relatief veel winstpremies uitgekeerd in 2025
In de eerste zeven maanden van het jaar beloonde 1,4% van de Belgische ondernemingen haar werknemers met een winstpremie. Een minderheid, maar wel een grotere minderheid dan de voorbije jaren. Dat blijkt uit een analyse van Acerta.
De winstpremie is een instrument om medewerkers te laten delen in de bedrijfswinst. Dat gebeurt meer specifiek via een collectieve premie, gekenmerkt door gunstige fiscale voorwaarden: een belasting van 7% en een solidariteitsbijdrage van 13,07%. De werkgever hoeft geen bijkomende patronale lasten te dragen, de werknemer houdt netto een mooie som over.
Welke som? Dat bepaalt de werkgever. Voorlopig staat het gemiddelde voor 2025 op 2.480 euro bruto, een hoogste peil in vijf jaar. Van januari tot juli waren er dus niet alleen meer, maar ook gemiddeld hogere winstpremies.
Ook interessant: dit jaar is deze formule van winstdeelname populairder geworden onder kleinere vennootschappen. Mogelijk een gevolg van de 0%-loonnorm, die tot eind 2026 geen gewone salarisstijgingen toelaat en winstgevende bedrijven motiveert om hun verloning over een andere boeg te gooien.
Lees meer